Įgyvendindama Paramos fondo Europos socialinio fondo agentūros finansuojamą projektą Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau - NDNT) 2008 metų gruodžio 4-5 dienomis organizavo tarptautinę mokslinę-praktinę konferenciją „TFK - nauja priemonė žmogaus galimybių vertinime”.

Konferencija organizuota siekiant aptarti NDNT galimybes dalyvauti diegiant Tarptautinę funkcionavimo, neįgalumo ir sveikatos klasifikaciją (TFK) į praktiką Lietuvoje. Šios klasifikacijos, kuriai yra pritarusi ir Pasaulinė sveikatos asamblėja, taikymas leistų labiau atsižvelgti į asmens fizines galimybes, gebėjimus taikyti profesinius įgūdžius arba galimybes juos tobulinti bei įgyti naujų. Todėl TFK diegimas - didelis žingsnis į priekį, ypač reabilitacijos srityje bei integruojant neįgaliuosius į visuomenę.

NDNT organizuotoje konferencijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovų, mokslininkų ir medicinos srities specialistų iš Lietuvos bei užsienio šalių. Konferencija sulaukė didelio susidomėjimo - per abi dienas į ją susirinko daugiau nei du šimtai dalyvių ir svečių. Pirmąją konferencijos dieną joje dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pavaduotojas Artūras Melianas, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sekretorė Violeta Murauskaitė, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lygių galimybių ir socialinės integracijos departamento direktorius Alfredas Nazarovas, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lygių galimybių ir socialinės integracijos departamento Lygių galimybių skyriaus vedėja Eglė Čaplikienė, Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Genovaitė Paliušienė ir kt. NDNT direktorius Zdislavas Skvarciany skaitytame pranešime „Neįgalumo, darbingumo ir specialiųjų poreikių nustatymo aktualijos Lietuvoje“ akcentavo Lietuvoje vykstančius socialinės politikos pokyčius neįgalumo srityje.

Konferencijoje pranešimus skaitė žymūs užsienio šalių bei Lietuvos mokslininkai. Lektoriai iš Latvijos Andris Ziverts ir prof. Aivars Vetra pristatė neįgalumo vertinimo sistemą Latvijoje ir aptarė medicininės reabilitacijos ir neįgalumo sistemos vertinimo sąveiką, paremtą TFK. Konferencijos dalyviams ir svečiams Olandijos mokslininkai dr. Wim Westerbeek ir dr. Erik de la Court skaitytuose pranešimuose apžvelgė neįgalumo vertinimą Olandijoje, pristatė įvadą į TFK ir ICIDH, aptarė naudingų gabumų sąrašą ir kt. Profesorius iš Vokietijos Gerold Stucki skaitė pranešimą tema „TFK realizacija klinikinėje praktikoje, neįgalumo evoliucija, paslaugų sąlygos, kaštai (mokesčiai) ir politika“ ir sulaukė ypatingo konferencijoje dalyvavusiųjų susidomėjimo. Baltarusijos mokslininkas prof. V. B. Smyček pristatė dabartinę medicininę socialinę ekspertizę, atliekamą Baltarusijos piliečiams. Italijos nacionalinio neurologinio instituto darbuotoja Milda Černiauskaitė pasidalino instituto C. Besta Milane patirtimi taikant TFK klinikinėje praktikoje pavyzdžiais. Gausus Lietuvos mokslininkų būrys - prof. Albinas Bagdonas, prof. habil. dr. Aleksandras Kriščiūnas, prof. Alvydas Juocevičius, doc. med. dr. Vita Danilevičiūtė bei doc. dr. Jūratė Samėnienė - įvairiais aspektais apžvelgė TKF diegimo į praktiką patirtį ir galimybes, tiesiogines ir netiesiogines įtakas neįgalumo sampratai ir praktikai ir kt. Konferencijoje skaitytų mokslinių pranešimų pagrindu planuojama išleisti leidinį.

Konferencijos pranešimų tematika buvo labai aktuali, siekiant naujai pažvelgti į žmogaus galimybių vertinimą. Jos metu buvo aptarta užsienio šalių organizacinė TFK tyrimų ir vystymo struktūra, apžvelgta šios sistemos taikymo praktikoje pasaulinė patirtis, teikiama nauda ir nuveikti darbai. Dvi dienas vykusios konferencijos metu, siekiant efektyvumo TFK praktiniame pritaikyme Lietuvoje ir kitose Pabaltijo šalyse, pradėtas vystyti tarptautinis mokslinis bendradarbiavimas.

Ši konferencija – nauja galimybė įvertinti žmogaus funkcines galimybes, negalią ir sveikatą bei paskatinti TFK įgyvendinimo praktikoje veiksmus Lietuvoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-30